Themes - Neve - en to pt translation catalogue (610 entries)

note: Description of the theme
en: Neve is a next-generation, ultra-fast WordPress theme designed for top performance, SEO, and Core Web Vitals. Its lightweight codebase and small size ensure minimal overhead and lightning-fast load times. Fully compatible with the block editor, popular page builders (Elementor, Bricks, Oxygen etc), and WooCommerce, it’s perfect for blogs, small businesses, agencies, portfolios, and online stores. With responsive design, multilingual translations, and easy customization options, Neve empowers you to create a future-proof, high-ranking online presence. Discover everything Neve has to offer and explore our powerful premium version at https://themeisle.com/themes/neve/.
pt: O Neve pertence à próxima geração de temas para WordPress, é ultra rápido, concebido para um desempenho de topo, para SEO e Core Web Vitals. O seu código leve e de tamanho reduzido garantem uma sobrecarga mínima e tempos de carregamento extremamente rápidos. Totalmente compatível com o editor de blocos, construtores de páginas populares (Elementor, Bricks, Oxygen, etc.) e WooCommerce, é perfeito para blogs, pequenas empresas, agências, portefólios e lojas online. Com um design responsivo, traduções multilingues e opções de personalização fáceis, o Neve permite-lhe criar uma presença online de alto nível e preparada para o futuro. Descubra tudo o que o Neve tem para oferecer e explore a nossa poderosa versão premium em https://themeisle.com/themes/neve/.

en: Custom footer layouts
pt: Layouts de rodapé personalizados

en: View features comparison
pt: Ver comparação de funcionalidades

en: More components
pt: Mais componentes

en: Display rules
pt: Regras de apresentação

en: Transparent header
pt: Cabeçalho transparente

en: Sticky header
pt: Cabeçalho fixo

en: Extend your header capabilities with more powerful customization options.
pt: Aumente as capacidades dos seus cabeçalhos com mais opções poderosas de personalização.

en: Custom layouts
pt: Layouts personalizados

en: Payments & social icons
pt: Pagamentos e ícones de redes sociais

en: Divider element
pt: Elemento divisor

en: Extend your footer capabilities with more powerful customization options.
pt: Aumente as capacidades do seu rodapé com mais opções poderosas de personalização.

en: Neve Pro Features
pt: Funcionalidades do Neve Pro

en: Comparison table
pt: Tabela comparativa

en: Variations swatches
pt: Amostras de variações

en: Wishlist
pt: Lista de desejos

en: Quick view
pt: Visualização rápida

en: Extend your WooCommerce with powerful features available in Neve Pro Business and Agency plans.
pt: Aumente as capacidades do seu WooCommerce com funcionalidades poderosas disponíveis nos planos Neve Pro Business e Agency.

en: Estimated reading time
pt: Tempo estimado de leitura

en: Author biography
pt: Biografia do autor

en: Sharing icons
pt: Ícones de partilha

en: Related post
pt: Artigo relacionado

en: Extend your single post capabilities with more powerful customization options.
pt: Aumente as capacidades dos seus conteúdos com mais opções poderosas de personalização.

en: Unlock Full Potential
pt: Desbloqueie todo o potencial

en: Grid spacing
pt: Espaçamento da grelha

en: Content padding
pt: Espaçamento do conteúdo

en: Image style
pt: Estilo de imagem

en: Upgrade to unlock
pt: Actualize para desbloquear

en: Extend your blog/archive capabilities with more powerful customization options.
pt: Aumente as capacidades do seu blog/arquivo com mais opções poderosas de personalização.

en: Post meta separator
pt: Separador de metadados de conteúdo

en: Inner Pages
pt: Páginas interiores

en: Card Box Shadow
pt: Sombra da caixa do cartão

en: Card Background Color
pt: Cor de fundo do cartão

en: Enable Card Style
pt: Activar estilo de cartão

en: Content Padding
pt: Espaçamento do conteúdo

en: Post Meta Order
pt: Ordem dos metadados de artigo

en: Author Avatar Size
pt: Tamanho do avatar do autor

en: Show Last Updated Date
pt: Mostrar data da última actualização

en: Meta Separator
pt: Separador de meadados

en: Image Aspect Ratio
pt: Proporções da imagem

en: Posts per Page
pt: Artigos por página

en: Post Cards Layout
pt: Layout de cartões de conteúdos

en: Cover overlay color
pt: Cor da sobreposição da capa

en: You do not have permission to perform this action.
pt: Não tem permissão para executar esta acção.

en: Invalid security token.
pt: Token de segurança inválido.

en: Don't worry - you can always add or remove pages later
pt: Não se preocupe - poderá sempre adicionar ou remover páginas mais tarde

en: Start with a clean slate
pt: Comece do zero

en: Keep these helpful pages
pt: Manter estas páginas úteis

en: We've added some starter pages to help you get going quickly.
pt: Adicionámos algumas páginas para ajudar a começar rapidamente.

en: Welcome to your new site!
pt: Boas-vindas ao seu novo site!

en: Neve Theme
pt: Tema Neve

note: translators: %s: the name of the theme (Neve Theme).
en: Thanks for downloading %s
pt: Obrigado por descarregar o %s

en: I want to build this website from scratch
pt: Quero construir este site de raiz

en: Green
pt: Verde

en: Upgrade to Neve Pro to create a Custom Layout.
pt: Actualize para o Neve Pro para desbloquear um layout personalizado.

en: Status
pt: Estado

en: Location
pt: Localização

en: Type
pt: Tipo

en: See All Features
pt: Ver todas as funcionalidades

en: All layouts are lightweight and load only where needed
pt: Todos os layouts são leves e carregam apenas onde é necessário

en: Optimized Performance
pt: Desempenho optimizado

en: Design custom shop pages, product layouts, and checkout experiences
pt: Desenhe páginas de loja personalizadas, layouts de produto e experiências de finalização de compra

en: WooCommerce Ready
pt: Pronto para WooCommerce

en: Show different layouts based on user roles, devices, or content types
pt: Mostrar layouts diferentes com base nos papéis de utilizador, dispositivos ou tipos de conteúdo

en: Smart Display Rules
pt: Regras de apresentação inteligentes

en: Create stunning headers, footers, and content sections with our visual drag & drop builder
pt: Crie cabeçalhos, rodapés e secções de conteúdo fantásticos com o nosso construtor visual de arrastar e largar

en: Build Without Code
pt: Crie sem código

en: Custom Layouts helps you create a unique website that stands out
pt: Os layouts personalizados ajudam a criar um site único que se destaca

en: Take Your Site to the Next Level
pt: Eleve o seu site a um nível superior

en: Neve Logo
pt: Logótipo do Neve

en: Design unique website sections without touching code. Create custom headers, footers, and content areas that match your vision.
pt: Desenhe secções únicas do site sem usar código. Crie cabeçalhos e rodapés personalizados, e áreas de conteúdo que correspondam à sua visão.

en: View Tutorial
pt: Ver tutorial

en: Add New Layout
pt: Adicionar novo layout

en: AI chatbot for your website
pt: Chatbot de IA para o seu site

en: RSS feeds aggregator and content curator
pt: Agregador de feeds RSS e curador de conteúdos

en: Lightning-fast caching made simple
pt: Cache ultra rápida de forma simples

en: Smart image optimization and CDN
pt: Optimização de imagens inteligente e CDN

en: Simple ecommerce solution with Stripe integration
pt: Solução simples de comércio electrónico com integração com o Stripe

en: Import ready-made websites with a single click
pt: Importar sites prontos a utilizar com um simples clique

en: Advanced blocks for modern WordPress editing
pt: Blocos avançados para edição WordPress moderna

en: Create members-only content areas. Control access by user roles, logged-in status, or custom rules.
pt: Criar áreas de conteúdo exclusivas para membros. Controle o acesso por papéis de utilizador, estado da sessão, ou regras personalizadas.

en: Content restriction
pt: Restrição de conteúdo

en: Create unique sidebar layouts for different sections. Show relevant content based on user context.
pt: Crie layouts de barra lateral únicos para diferentes secções. Mostre conteúdos relevantes com base no contexto do utilizador.

en: Custom Sidebars
pt: Barras laterais personalizadas

en: Access premium Adobe fonts directly in your theme. Add professional typography to any element.
pt: Aceda a tipos de letra premium da Adobe directamente no seu tema. Adicione tipografia profissional a qualquer elemento.

en: Typekit Fonts
pt: Tipos de letra do Typekit

en: Enhanced course layouts, student dashboards, and learning features for your online education platform.
pt: Layouts melhorados dos cursos, painéis de controlo dos alunos e funcionalidades de aprendizagem para a sua plataforma de ensino online.

en: Create conditional headers, footers, and content blocks. Perfect for custom landing pages and marketing campaigns.
pt: Criar cabeçalhos, rodapés e blocos de conteúdo condicionais. Perfeito para páginas de destino personalizadas e campanhas de marketing.

en: Rebrand Neve as your own. Change theme name, author, and links to match your agency identity.
pt: Utilize a sua marca no Neve. Altere o nome, autor e ligações do autor para corresponder à identidade da sua agência.

en: Advanced Gutenberg blocks designed specifically for Neve. Build faster with pre-styled patterns.
pt: Blocos Gutenberg avançados, criados especificamente para o Neve. Crie mais rapidamente com os padrões pré-instalados.

en: Optimize core vitals, enable lazy loading, and minify resources for lightning-fast load times.
pt: Optimize core vitals, active carregamento diferido, e minifique recursos para tempos de carregamento ultra rápidos.

en: Performance
pt: Desempenho

en: Add a customizable scroll-to-top button that appears exactly when needed. Style it to match your brand.
pt: Adicione um botão de voltar ao topo personalizável que aparece exatamente quando necessário. Personalize-o de acordo com a sua marca.

en: Extend Neve's powerful features to custom post types. Create unique layouts for portfolios, testimonials, and more.
pt: Aumente as poderosas funcionalidades do Neve para tipos de conteúdo personalizados. Crie layouts exclusivos para portefólios, testemunhos e muito mais.

en: Post types enhancements
pt: Melhorias dos tipos de conteúdo

en: Advanced layouts, reading time estimates, and social sharing to keep readers engaged longer.
pt: Layouts avançados, estimativas de tempo de leitura e partilha nas redes sociais para manter os leitores envolvidos durante mais tempo.

en: Enhance your Easy Digital Downloads store with additional customization settings.
pt: Melhore as capacidades da sua loja Easy Digital Downloads com opções adicionais de personalização.

en: Easy Digital Downloads Booster
pt: Acelerador do Easy Digital Downloads

en: Boost conversion rates up to 15%
pt: Aumente a taxa de conversão até 15%

en: Transform your store with quick-view popups, wishlist features, and optimized checkout flow. Boost sales instantly.
pt: Transforme a sua loja com popups de visualização rápida, listas de desejos, e fluxo de finalização de compra optimizado. Acelere instantaneamente as suas vendas.

en: Create unique sticky & transparent headers that adapt to scroll. Perfect for modern, immersive websites.
pt: Crie cabeçalhos únicos, fixos e transparentes, que se adaptam ao scroll. Perfeito para sites modernos e envolventes.

en: Remove Neve branding and rebrand it as your own for client websites.
pt: Remova a marca do Neve e utilize a sua própria marca nos sites dos seus clientes.

en: Get fast and reliable assistance directly from our expert team.
pt: Obtenha assistência rápida e fiável directamente da nossa equipa de especialistas.

en: Priority Support
pt: Suporte prioritário

en: Professional Features
pt: Funcionalidades profissionais

en: Custom thank you pages & announcement bars.
pt: Páginas de agradecimento e barras de anúncio personalizadas.

en: Sales Features
pt: Funcionalidades de promoções

en: Product comparison, advance product review & variation swatches.
pt: Comparação de produtos, avaliação avançada de produtos e amostras de variações.

en: Shopping Enhancement
pt: Melhoria das compras

en: Quick view popup, features video & wishlist functionality.
pt: Popup de visualização rápida, funcionalidades de destaque de vídeo e lista de desejos.

en: Product Experience
pt: Experiência de produto

en: Store Features
pt: Funcionalidades da loja

en: Seamlessly integrate with WPML, Weglot, and Polylang for enhanced multilingual capabilities.
pt: Integração perfeita com WPML, Weglot e Polylang para funcionalidades multilingue melhoradas.

en: Multilingual Support
pt: Suporte multilíngue

en: Restrict content access by user, role, or password—ideal for membership sites.
pt: Restrição de acesso a conteúdos por utilizador, papel de utilizador ou senha - ideal para sites de subscrição.

en: Content Restriction
pt: Restrição de conteúdo

en: Access a growing library of beautiful, ready-to-use templates for every niche and industry.
pt: Aceda a uma biblioteca crescente de modelos bonitos e prontos a utilizar para todos os nichos e sectores.

en: Multiple layouts, reading time estimates, social sharing & related posts.
pt: Múltiplos layouts. estimativa de tempo de leitura, partilha nas redes sociais e conteúdos relacionados.

en: Advanced Blog Features
pt: Funcionalidades avançadas de Blog

en: Content & Blog Features
pt: Funcionalidades de conteúdo e blog

en: Advanced Gutenberg blocks with animations & visibility controls.
pt: Blocos Gutenberg avançados, com controlos de animação e visibilidade.

en: Add engaging elements, protect content, and create dynamic layouts with our advanced toolkit.
pt: Adicione elementos apelativos, proteja conteúdos e crie layouts dinâmicos com o nosso conjunto de ferramentas avançadas.

en: Elementor Add-ons
pt: Add-ons do Elementor

en: Page Builder Features
pt: Funcionalidades do construtor de páginas

en: Add custom blocks or content using hooks for headers, footers, 404 pages, and more.
pt: Adicione blocos ou conteúdos personalizados através dos hooks para cabeçalhos, rodapés, páginas 404 e muito mais.

en: Social icons, payment icons, divider, footer copyright editor and 15+ header components.
pt: Ícones de redes sociais, ícones de pagamentos, divisória, editor de copyright do rodapé e mais de 15 componentes de cabeçalhos.

en: Design Components
pt: Componentes de design

en: Full header settings control with sticky/transparent header, page-specific settings & mobile layouts.
pt: Controlo total das definições do cabeçalho com cabeçalho fixo/transparente, definições específicas da página e layouts móveis.

en: Advanced Header Features
pt: Funcionalidades avançadas para cabeçalhos

en: Website Essentials
pt: Essencial do seu site

en: Widget areas & layout
pt: Áreas de widgets e layout

en: Post display & formatting
pt: Apresentação de formatação do conteúdo

en: Navigation & branding setup
pt: Configuração de navegação e marca

en: Content structure & spacing
pt: Estrutura e espaçamento do conteúdo

en: Typography & text styles
pt: Tipografia e estilos do texto

en: Brand colors & site palette
pt: Cores da marca e paleta do site

en: Recommended size: 200x50px
pt: Tamanho recomendado: 200x50px

en: Dashboard
pt: Painel

en: Dots
pt: Pontos

en: Button Item
pt: Item de botão

en: Collapsed
pt: Minimizado

en: Spaced
pt: Espaçado

en: Centered
pt: Centrado

en: Inverted
pt: Invertido

en: Classic
pt: Clássico

en: Payment icons
pt: Ícones de pagamentos

en: Contact
pt: Contacto

note: translators: %1$s: opening anchor tag, %2$s: closing anchor tag
en: The Neve theme free version doesn't support copyright edits. Pro unlocks this and more—%1$sexplore%2$s it when you're ready!
pt: A versão gratuita do tema Neve não suporta edição do copyright. O Pro desbloqueia isto e muito mais - %1$sexplore%2$s quando estiver a postos!

en: Current Single Content
pt: Conteúdo do artigo actual

note: translators: Module name for the upsell.
en: Unlock %s with the Pro version.
pt: Desbloqueie %s com a versão Pro.

en: Custom Value
pt: Valor personalizado

en: Customize the default vertical spacing <ctaButton>here</ctaButton>.
pt: Personalize o espaçamento vertical <ctaButton>aqui</ctaButton>.

en: Custom
pt: Personalizado

en: Content Vertical Spacing
pt: Espaçamento vertical do conteúdo

en: Hide Hooks
pt: Esconder Hooks

en: Show Hooks
pt: Mostrar Hooks

en: Font presets
pt: Tipos de letra pré-definidos

en: Choose Font family presets for your Headings and Text.
pt: Escolha as pré-definições das famílias tipográficas para os seus títulos e texto.

en: Custom Colors
pt: Cores personalizadas

en: Full Site Editing
pt: Edição integral do site

en: Front Page
pt: Página inicial

en: Open Submenu
pt: Abrir submenu

en: Settings
pt: Opções

en: Dropdown
pt: Selector

note: translators: s - Discount Code
en: From 3.3.0 we decided to remove the copyright component from the free version. You can continue using it if you rollback to 3.2.x or you can upgrade to pro, using a one time 50%% discount: %s
pt: Desde a versão 3.3.0 decidimos remover o componente de Copyright da versão gratuita. Pode continuar a usar se reverter para a versão 3.2.x ou pode actualizar para o Pro, com um desconto único de 50%%: %s

en: Hide on mobile
pt: Esconder em dispositivos móveis

en: Current Page Title
pt: Título da página actual

en: Custom SVG
pt: SVG personalizado

en: Sticky Post
pt: Artigo fixo

en: Latest Post
pt: Conteúdo mais recente

en: Enable featured post section
pt: Activar secção de conteúdo em destaque

en: Featured Post
pt: Conteúdo em destaque

en: Neve Theme controls base style settings of Easy Digital Downloads. Additional settings from other extensions might appear below.
pt: O tema Neve controla as definições básicas dos estilos do Easy Digital Downloads. Definições adicionais de outras extensões poderão ser mostradas abaixo.

en: Controlled by Neve
pt: Controlado pelo Neve

en: EDD Cart
pt: Carrinho de compras do EDD

en: Easy Digital Downloads Cart
pt: Carrinho de compras do Easy Digital Downloads

en: Block Editor Booster
pt: Acelerador do editor de blocos

en: Learn more
pt: Saiba mais

en: Use one logo for both modes
pt: Utilize um logótipo para ambos os modos

en: Get Neve Pro
pt: Obter o Neve Pro

en: Neve PRO Features
pt: Funcionalidades do Neve PRO

en: Stepped
pt: Passos

en: Checkout Style
pt: Estilo da finalização de compras

en: Upgrade to the Pro version and get instant access to all Premium Starter Sites — including Expert Sites — and much more.
pt: Actualize para a versão Pro e obtenha acesso imediato a toda a biblioteca de sites Premium, incluindo sites para especialistas, e muito mais.

en: Upgrade to Neve Pro and unlock all components, including Wish List, Breadcrumbs, Custom Layouts and many more.
pt: Actualize para o Neve Pro e desbloqueie todos os componentes, incluindo a lista de desejos, breadcrumbs, layouts personalizados e muito mais.

en: Social Icons
pt: Ícones de redes sociais

en: Global Header Settings
pt: Definições globais do cabeçalho

en: Page
pt: Página

note: translators: Theme Name
en: API for %s is reachable on your site.
pt: A API do %s está acessível no seu site.

en: Can not connect to API
pt: Não é possível ligar à API

note: translators: Theme Name
en: API for %s is reachable.
pt: A API do %s está acessível.

en: Customizer Custom CSS
pt: CSS personalizado do Personalizador

en: Child theme files
pt: Ficheiros do tema dependente

en: No
pt: Não

en: Yes
pt: Sim

en: API connectivity
pt: Conectividade da API

en: Switch Skin
pt: Alterar aspecto

en: Switching skin
pt: A alterar aspecto

en: Legacy Skin
pt: Aspecto antigo

en: Migrate Builders Data
pt: Migrar dados de construtores

en: Some manual adjustments may be required.
pt: Poderão ser necessários alguns ajustes manuais.

en: We've created a new Header/Footer Builder experience! You can always roll back to the old builder from right here.
pt: Criámos uma nova experiência de criação de cabeçalhos e rodapés! Pode sempre reverter para o antigo construtor a partir daqui.

en: Roll Back
pt: Reverter

en: Reload
pt: Recarregar

en: Want to roll back to the old builder?
pt: Quer reverter para o construtor antigo?

en: You must save the current customizer values before running the migration.
pt: Tem de guardar os valores actuais do Personalizador antes de executar a migração.

en: Removing old data
pt: A remover dados antigos

en: Rolling back builder
pt: A reverter construtor

en: Migrating builder data
pt: A migrar dados de construtor

en: Search products&hellip;
pt: Pesquisar produtos&hellip;

en: Change archive font size
pt: Alterar tamanho de letra do arquivo

en: Change H1 font size
pt: Alterar tamanho de letra de H1

en: Change headings font
pt: Alterar tipo de letra dos títulos

en: Change main font
pt: Alterar tipo de letra principal

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Button style
pt: Estilo do botão

en: The following magic tags are available for this field: {title} and {comments_number}. Leave this field empty for default behavior.
pt: Estão disponíveis para este campo as seguintes etiquetas dinâmicas: {title} e {comments_number}. Deixe este campo em branco para o comportamento por omissão.

en: Section title
pt: Título da secção

en: Spacing between elements
pt: Espaçamento entre elementos

en: Full width
pt: Largura total

en: Cover container
pt: Contentor da capa

en: Luminosity
pt: Luminosidade

en: Hue
pt: Tonalidade

en: Exclusion
pt: Exclusão

en: Difference
pt: Diferença

en: Saturation
pt: Saturação

en: Color Dodge
pt: Colorização

en: Lighten
pt: Iluminar

en: Darken
pt: Escurecer

en: Overlay
pt: Sobreposição

en: Screen
pt: Ecrã

en: Multiply
pt: Multiplicar

en: Blend mode
pt: Modo de sobreposição

en: Hide featured image
pt: Esconder imagem de destaque

en: Overlay opacity
pt: Opacidade da sobreposição

en: Overlay color
pt: Cor da sobreposição

en: Display meta before title
pt: Mostrar metadados antes do título

en: Title Position
pt: Posição do título

en: Cover padding
pt: Espaçamento da capa

en: Cover height
pt: Altura da capa

en: Cover
pt: Capa

en: Submit Form Section
pt: Secção de formulário

en: Comments Section
pt: Secção de comentários

en: Page Elements
pt: Elementos da página

en: Header Layout
pt: Layout do cabeçalho

en: Avatar Size
pt: Tamanho do avatar

en: For special characters make sure to use Unicode. For example > can be displayed using \003E.
pt: Certifique-se de usar Unicode para caracteres especiais. Por exemplo, para apresentar ">" pode usar \003E.

en: Separator
pt: Separador

en: Customize the general design of the form elements across the site.
pt: Personalize o design genérico dos elementos de formulário de todo o site.

en: Secondary Button
pt: Botão secundário

en: Primary Button
pt: Botão principal

en: update
pt: actualizar

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Section padding
pt: Espaçamento da secção

en: Boxed layout
pt: Layout em caixas

note: translators: %1$s - &rarr; symbol %2$s - &rarr; symbol %3$s - &rarr; symbol
en: Appearance %1$s Customize %2$s Footer %3$s
pt: Apresentação %1$s Personalizar %2$s Rodapé %3$s

note: translators: %s: Link to Learn More page.
en: Adjust default color scheme based on the user device preferences. %1$sLearn More%2$s.
pt: Ajuste a paleta de cores por omissão com base nas preferências do dispositivo do utilizador. %1$sSaiba mais%2$s.

en: Automatically adjust color scheme
pt: Ajuste automático da paleta de cores

en: Leave blank for no label ...
pt: Deixe em branco para não usar legenda...

en: Label
pt: Legenda

en: Select icon
pt: Seleccionar ícone

en: Dark Palette
pt: Paleta escura

note: translators: %s: Link to Edit global color customizer.
en: The base palette is used for light mode. %1$sEdit color palettes%2$s.
pt: A paleta principal é usada para o modo claro. %1$sEditar paletas de cor%2$s.

en: Light Palette
pt: Paleta clara

en: Palette Switch
pt: Selector de paleta

en: Mobile Sidebar
pt: Barra lateral de dispositivos móveis

en: Footer Main
pt: Corpo do rodapé

en: Columns Layout
pt: Layout das colunas

en: Number of Columns
pt: Número de colunas

note: translators: %s - Theme name
en: In order to be able to import any starter sites for %1$s you would need to have the %2$s plugin updated to the latest version.
pt: Para poder importar qualquer site da biblioteca de sites do %1$s, tem de actualizar o plugin %2$s para a versão mais recente.

note: translators: 1 - Theme name, 2 - Cloud Templates & Patterns Collection
en: In order to be able to import any starter sites for %1$s you would need to have the %2$s plugin active.
pt: Para poder importar qualquer site da biblioteca de sites do %1$s, tem de activar o plugin %2$s.

en: (opens in a new tab)
pt: (abre num novo separador)

en: Use last updated date instead of the published one
pt: Utilizar a data da última actualização em vez da data de publicação

note: translators: %s: commands to run the theme
en: You appear to be running the Neve theme from source code. Please finish installation by running %s.
pt: Parece estar a usar o tema Neve a partir do código fonte. Por favor termine a instalação ao executar %s.

en: Out of stock
pt: Esgotado

[ctx: Theme starter content]
en: Project Details
pt: Detalhes do projecto

[ctx: Theme starter content]
en: Contact
pt: Contacto

[ctx: Theme starter content]
en: Portofolio
pt: Portefólio

en: Theme
pt: Tema

en: Customize the default button styles
pt: Personalizar estilos de botões por omissão

en: Button Style
pt: Estilo do botão

en: Form Labels
pt: Legendas do formulário

en: Input Text
pt: Texto do campo

en: Border Color
pt: Cor da borda

en: Field Background Color
pt: Cor de fundo do campo

en: Field Padding
pt: Espaçamento do campo

en: Form Fields
pt: Campos do formulário

[ctx: Theme starter content]
en: Home
pt: Página inicial

[ctx: Theme starter content]
en: About
pt: Sobre

en: Learn more about fallback fonts
pt: Saiba mais sobre tipos de letra alternativos

en: Fallback Font
pt: Tipo de letra alternativo

en: How the color system works
pt: Como funciona o sistema de cores

en: Global Colors
pt: Cores globais

en: Extra Color 2
pt: Cor adicional 2

en: Extra Color 1
pt: Cor adicional 1

en: Text Dark Background
pt: Fundo escuro do texto

en: Dark Background
pt: Fundo escuro

en: Light Background
pt: Fundo claro

en: Site Background
pt: Fundo do site

en: Secondary Accent
pt: Destaque secundário

en: Primary Accent
pt: Destaque principal

note: translators: name of the color pallet.
en: Base
pt: Principal

en: Extend your header with more components and settings, build sticky/transparent headers or display them conditionally.
pt: Melhore o seu cabeçalho com mais componentes, opções, crie cabeçalhos fixos/transparentes ou apresente-os mediante certas condições.

note: translators: %s is the header name
en: Click on any empty space to add components, or existing components to adjust settings.
pt: Clique num espaço em branco para adicionar componentes, ou clique em componentes existentes para ajustar as opções.

note: translators: %s is the type of builder
en: %s Builder:
pt: Construtor de %s:

en: Build your own header or choose from preset options.
pt: Crie o seu próprio cabeçalho ou escolha uma das opções pré-definidas.

en: Toggle
pt: Mostrar/esconder

note: translators: %s: Author's display name.
en: Posts by %s
pt: Artigos de %s

en: Columns
pt: Colunas

en: Grid
pt: Grelha

en: Covers
pt: Capas

en: List
pt: Lista

en: Button Text
pt: Texto do botão

en: Two columns with image and text
pt: Duas colunas com imagem e texto

en: Two columns with text
pt: Duas colunas com texto

en: Light header with left-aligned content
pt: Cabeçalho claro com conteúdo alinhado à esquerda

en: Gallery with title and button
pt: Galeria com título e botão

en: Testimonial columns
pt: Colunas de testemunhos

en: Two columns with centered content
pt: Duas colunas com conteúdo centrado

en: Three columns with images and text
pt: Três colunas com imagens e texto

en: Three columns with images, content and buttons
pt: Três colunas com imagens, conteúdo e botões

en: Dark header with centered content
pt: Cabeçalho escuro com conteúdo centrado

en: Gallery grid with buttons
pt: Galeria em grelha com botões

en: Four columns with team members
pt: Quatro colunas com os membros da equipa

en: Title Alignment
pt: Alinhamento do título

en: Page Title
pt: Título da página

en: Page Layout
pt: Layout da página

en: Expand first level of dropdowns when menu is in mobile menu content.
pt: Expandir o primeiro nível de selectores quando o menu estiver em dispositivo móvel.

en: Mobile Menu Options
pt: Opções do menu de dispositivos móveis

en: Show Mobile Menu
pt: Mostrar menu de dispositivos móveis

en: Items Min Height (px)
pt: Altura mínima dos itens (px)

en: Sidebar Width
pt: Largura da barra lateral

en: Slide Down
pt: Deslizar para baixo

en: Full Canvas
pt: Ecrã inteiro

en: Pull from Right
pt: Puxar da direita

en: Pull from Left
pt: Puxar da esquerda

en: Slide from Right
pt: Deslizar da direita

en: or
pt: ou

note: translators: %1$s - Keyboard shortcut.   %2&s - svg icon
en: Click the %1$s icon in the top bar or use the keyboard shortcut ( %2$s ) to customise the layout settings for this page
pt: Clique no ícone de %1$s na barra superior ou use o atalho do teclado (%2$s) para personalizar as opções do layout para esta página

en: Page Settings are now accessible from the top bar
pt: As opções de página estão agora acessíveis a partir da barra superior

en: Comments meta
pt: Metadados dos comentários

en: Category meta
pt: Metadados da categoria

en: Date meta
pt: Metadados da data

en: Author meta
pt: Metadados do autor

en: Current Post Meta
pt: Metadados do artigo actual

en: Free
pt: Grátis

en: All items are already selected.
pt: Todos os itens já estão seleccionados.

en: Add items by clicking the ones below.
pt: Adicione itens ao clicar nos itens abaixo.

en: Add item
pt: Adicionar item

en: Vertical Alignment
pt: Alinhamento vertical

en: Middle
pt: Meio

en: Comments reply title
pt: Titulo de resposta aos comentários

en: Post meta
pt: Metadados do artigo

en: Post excerpt
pt: Excerto do artigo

en: Post title
pt: Título do artigo

en: An error occurred. Please reload the page and try again.
pt: Ocorreu um erro. Por favor recarregue a página e tente de novo.

en: Height
pt: Altura

en: Search Field
pt: Campo de pesquisa

en: Icon
pt: Ícone

en: Float Above Header
pt: Flutuar acima do cabeçalho

en: Minimal
pt: Minimalista

en: Canvas
pt: Ecrã

en: Open Behaviour
pt: Comportamento ao abrir

en: Dismiss
pt: Ignorar

en: Something went wrong. Please reload the page and try again.
pt: Algo correu mal. Por favor recarregue a página e tente de novo.

en: Starter Sites
pt: Biblioteca de sites

en: Learn More
pt: Saiba mais

en: Upgrade
pt: Actualizar

note: translators: 1 - Theme Name (Neve), 2 - Plugin Name (Neve Pro)
en: We recommend that both %1$s and %2$s are updated to the latest version to ensure optimal intercompatibility.
pt: Recomendamos que o %1$s e o %2$s estejam na versão mais recente para garantir a compatibilidade entre ambos.

note: translators: s - Pro plugin name (Neve Pro)
en: New plugin update for %1$s! Please update to %2$s.
pt: Nova actualização do plugin %1$s! Por favor actualize para a versão %2$s.

en: Update Now
pt: Actualizar agora

note: translators: s - theme name (Neve).
en: New theme update for %1$s! Please update to %2$s.
pt: Nova actualização do tema %1$s! Por favor actualize para a versão %2$s.

note: translators: store name (Themeisle)
en: Enter your license from %1$s purchase history in order to get plugin updates
pt: Introduza a sua licença a partir do histórico de compras de %1$s para obter actualizações de plugins

note: translators: %s - "Neve Pro Addon"
en: Please update %s to the latest version and then refresh this page to have access to the options.
pt: Por favor actualize o %s para a versão mais recente e depois recarregue esta página para ter acesso às opções.

note: translators: %s - "Neve Pro Addon"
en: %s license
pt: Licença do %s

note: translators: %s - Theme name
en: %s Options
pt: Opções do %s

en: Border Width
pt: Largura da borda

en: Border Radius
pt: Raio da borda

en: Container width
pt: Largura do contentor

en: Logo max width
pt: Largura máxima do logótipo

en: Row height
pt: Altura da linha

en: Currency Symbol
pt: Símbolo da moeda

en: Currency Name
pt: Nome da moeda

en: Total + Currency Symbol
pt: Total + Símbolo da moeda

en: Disable Homepage Link
pt: Desactivar ligação para página inicial

en: User Email
pt: Email do utilizador

en: Display Name
pt: Nome visível

en: User Nice Name
pt: Slug do utilizador

en: Current User
pt: Utilizador actual

en: Items Spacing (px)
pt: Espaçamento entre itens (px)

en: Hover Skin Mode
pt: Aspecto ao passar com o rato

en: Justify
pt: Justificar

en: Header Presets
pt: Cabeçalhos pré-definidos

en: Pages:
pt: Páginas:

en: edit
pt: editar

note: translators: %s is edit page link
en: Note: It seems that the shop page has an individual sidebar layout already set. To be able to control the layout from here, %s your page and set the sidebar to "Inherit".
pt: Atenção: A página da loja já tem definido um layout específico de barra lateral. Para poder controlar o layout a partir daqui, tem de %s a sua página e configurar a barra lateral como "Herdar".

note: translators: %s is the header name
en: You are customizing the %s Header
pt: Está a personalizar o cabeçalho de %s

en: Checkout URL
pt: URL de finalizar compra

en: Cart URL
pt: URL do carrinho

en: Product Title
pt: Título do produto

en: Product Price
pt: Preço do produto

en: Current Year
pt: Ano actual

en: Home URL
pt: URL da página inicial

en: Site Tagline
pt: Descrição do site

en: Site Title
pt: Título do site

en: Author URL
pt: URL do autor

en: Author Name
pt: Nome do autor

en: Author Bio
pt: Biografia do autor

en: Archive URL
pt: URL do arquivo

en: Archive Title
pt: Título do arquivo

en: Archive Description
pt: Descrição do arquivo

en: Archive
pt: Arquivo

en: Current Single URL
pt: URL do artigo actual

en: Current Single Excerpt
pt: Excerto do artigo actual

en: Current Single Title
pt: Título do artigo actual

en: Single
pt: Artigo

en: Inherit
pt: Herdar

en: Display
pt: Apresentar

en: Icon Size
pt: Tamanho do ícone

en: Text and Border
pt: Texto e bordas

en: Background
pt: Fundo

en: Button Appearance
pt: Apresentação do botão

en: Appearance
pt: Apresentação

en: Menu label
pt: Legenda do menu

en: Arbitrary HTML code. It supports also shortcodes.
pt: Código de HTML arbitrário. Também suporta shortcodes.

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Hide
pt: Esconder

en: Show
pt: Mostrar

en: Mobile menu content
pt: Conteúdo do menu de dispositivos móveis

en: Mobile
pt: Dispositivos móveis

en: Body
pt: Corpo

en: Search Components
pt: Componentes de pesquisa

en: Display your company logo here or simply use words to describe your business.
pt: Mostre aqui o logótipo da sua empresa ou use apenas palavras para descrever o seu negócio.

en: Center
pt: Centrar

en: Change Footer Color
pt: Alterar cor do rodapé

en: Change Copyright
pt: Alterar copyright

en: Change Menu
pt: Alterar menu

en: Change Header Color
pt: Alterar cor do cabeçalho

en: Change Logo
pt: Alterar logótipo

note: translators: 1: builder, 2: builder symbol
en: Welcome to the %1$s builder! Click the %2$s button to add a new component or follow the Quick Links.
pt: Boas-vindas ao editor do %1$s! Clique no botão %2$s para adicionar um componente novo ou use as ligações rápidas.

en: Oops! Something went wrong.
pt: Ups! Alguma coisa não correu bem.

en: Oops! It looks like you&#8217;re offline.
pt: Ups! Parece que está offline.

en: LifterLMS Booster
pt: Acelerador do LifterLMS

en: Row Background
pt: Fundo da linha

note: translators: %s link to documentation
en: Design your %1$s by dragging, dropping and resizing all the elements in real-time. %2$s.
pt: Crie seu %1$s arrastando, soltando e redimensionando todos os elementos em tempo real. %2$s.

en: by
pt: por

en: Show Author Avatar
pt: Mostrar avatar do autor

note: translators: Module name for the upsell.
en: Scroll To Top
pt: Voltar para o topo

en: White Label
pt: Personalização de identidade

en: Leverage the true flexibility of Elementor with powerful addons and templates that you can import with just one click.
pt: Aproveite a verdadeira flexibilidade do Elementor com poderosas extensões e modelos que pode importar com apenas um clique.

en: Easily create custom headers and footers as well as adding your own custom code or content in any of the hooks locations.
pt: Crie facilmente cabeçalhos e rodapés personalizados e adicione o seu código ou conteúdo personalizado em qualquer um dos hooks.

en: Elementor Booster
pt: Acelerador do Elementor

en: Scroll to Top module
pt: Módulo de voltar para o topo

en: White Label module
pt: Módulo de personalização de identidade

en: Custom Layouts
pt: Layouts personalizados

en: WooCommerce Booster
pt: Acelerador do WooCommerce

en: Blog Booster
pt: Acelerador do blog

en: Header Booster
pt: Acelerador do cabeçalho

en: Hover Color
pt: Cor ao passar com o rato

en: Color
pt: Cor

en: Cover text color
pt: Cor do texto da capa

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Secondary
pt: Secundário

en: Primary
pt: Principal

en: Buttons
pt: Botões

en: Style
pt: Estilo

en: Select Menu
pt: Seleccionar menu

en: Margin
pt: Margem

en: Left
pt: Esquerda

en: Bottom
pt: Inferior

en: Right
pt: Direita

en: Top
pt: Superior

en: Padding
pt: Espaçamento

en: Slide from Left
pt: Deslizar da esquerda

en: All
pt: Tudo

en: Title
pt: Título

en: Exclusive Products
pt: Produtos exclusivos

en: Catalog Sidebar
pt: Barra lateral do catálogo

en: Footer Bottom
pt: Fundo do Rodapé

en: Footer Top
pt: Topo do rodapé

en: Header Bottom
pt: Fundo do cabeçalho

en: Header Main
pt: Cabeçalho principal

en: Header Top
pt: Topo do cabeçalho

note: translators: %s - customizer link
en: Replace this widget content by going to %s and add widgets into this widget area.
pt: Substitua o conteúdo deste widget no %s, adicionando widgets a esta área de widgets.

en: Last Menu Item
pt: Último item do menu

en: Active Item Color
pt: Cor de item activo

en: Search Icon
pt: Ícone da pesquisa

en: Search for...
pt: Pesquisar por...

en: Search Form
pt: Formulário de pesquisa

en: Items Hover Color
pt: Cor dos itens ao passar com o rato

en: Items Color
pt: Cor dos itens

en: Secondary Menu
pt: Menu secundário

en: Cart Icon
pt: Ícone do carrinho

en: Link
pt: Ligação

en: Button
pt: Botão

en: Show Site Tagline
pt: Mostrar descrição do site

en: Show Site Title
pt: Mostrar título do site

en: Logo & Site Identity
pt: Logótipo e identidade do site

en: Menu Icon
pt: Ícone do menu

en: Dark Mode
pt: Modo escuro

en: next
pt: seguinte

en: previous
pt: anterior

en: Post navigation
pt: Navegação de artigos

note: translators: %s - post type
en: %s Settings
pt: Definições de %s

note: translators: %s: number of comments
en: %s Comment | %s Comments
pt[0]: %s comentário
pt[1]: %s comentários

en: upgrading PHP to the latest version
pt: actualizar o PHP para a versão mais recente

note: Template Name of the theme
en: Page Builder Full Width (Neve)
pt: Largura total para construtor de páginas (Neve)

en: Get the PRO version!
pt: Obter a versão PRO!

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Não foi possível encontrar o que procura. Tente fazer uma pesquisa.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt: Não foi encontrado nenhum resultado correspondente ao seu critério de pesquisa. Por favor tente com outras palavras-chave.

en: Get started here
pt: Comece aqui

note: translators: %s is Link to new post
en: Ready to publish your first post? %s.
pt: A postos para publicar o seu primeiro artigo? %s.

en: Read More
pt: Ler mais

en: Tags
pt: Etiquetas

[ctx: comments title]
note: translators: number of comments
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[0]: %1$s comentário em &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[1]: %1$s comentários em &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Comment awaiting moderation.
pt: Comentário a aguardar moderação.

en: Reply
pt: Resposta

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
pt: %1$s em %2$s

en: Edit
pt: Editar

en: Next
pt: Próximo

en: Previous
pt: Anterior

en: Comments Navigation
pt: Navegação de comentários

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

note: translators: search result
en: Search Results for: %s
pt: Resultados da pesquisa por: %s

en: Navigation Menu
pt: Menu de navegação

en: Close
pt: Fechar

en: Font Size
pt: Tamanho do texto

en: Headings
pt: Títulos

en: General
pt: Geral

en: Typography
pt: Tipografia

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Elements Order
pt: Order dos elementos

en: Content Width (%)
pt: Largura do conteúdo (%)

en: Sidebar Layout
pt: Layout da barra lateral

en: Single Product
pt: Produto

en: Shop / Archive
pt: Loja/Arquivo

en: Single Post
pt: Artigo

en: Enable Advanced Options
pt: Activar opções avançadas

en: Sitewide Content Width (%)
pt: Largura do conteúdo no site (%)

en: Sitewide Sidebar Layout
pt: Layout das barras laterais do site

en: Search
pt: Pesquisar

en: Section Content
pt: Conteúdo da secção

note: translators: %1$s is Theme Name ( Neve ), %2$s is WordPress
en: %1$s | Powered by %2$s
pt: %1$s | Criado com %2$s

en: Text
pt: Texto

en: None
pt: Nenhum

en: Content
pt: Conteúdo

en: Footer
pt: Rodapé

en: Single Product Container Style
pt: Estilo do contentor de produto

en: Shop / Archive Container Style
pt: Estilo do contentor da loja/arquivo

en: Single Post Container Style
pt: Estilo do contentor de artigo

en: Blog / Archive Container Style
pt: Estilo do contentor do blog/arquivo

en: Default Container Style
pt: Estilo por omissão do contentor

en: Meta Order
pt: Ordem dos metadados

en: Comments
pt: Comentários

en: Date
pt: Data

en: Category
pt: Categoria

en: Author
pt: Autor

en: Post Content Order
pt: Ordem dos conteúdos

en: Excerpt
pt: Excerto

en: Title & Meta
pt: Título e metadados

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Excerpt Length
pt: Tamanho do excerto

en: Enable Masonry
pt: Activar masonry

en: Blog / Archive
pt: Blog/Arquivo

en: Colors & Background
pt: Cores e fundo

note: translators: %s is the header name
en: Default
pt: Por omissão

en: Footer Four
pt: Rodapé quatro

en: Footer Three
pt: Rodapé três

en: Footer Two
pt: Rodapé dois

en: Footer One
pt: Rodapé um

en: Shop Sidebar
pt: Barra lateral da loja

en: Text Color
pt: Cor do texto

note: translators: %s - Theme name
en: With %s, you can choose from multiple unique demos, specially designed for you, that can be installed with a single click. You just need to choose your favorite, and we will take care of everything else.
pt: Com o %s, pode escolher entre várias demonstrações exclusivas, especialmente criadas para si, que podem ser instaladas com um único clique. Só precisa escolher o seu favorito, e nós cuidamos do resto.

en: Footer Menu
pt: Menu do rodapé

en: Primary Menu
pt: Menu principal

en: Content / Sidebar
pt: Conteúdo / Barra lateral

en: Footer Options
pt: Opções do rodapé

en: Blog Layouts
pt: Layouts do blog

en: Header Options
pt: Opções de cabeçalho

en: Layout Options
pt: Opções de layout

en: Customize Fonts
pt: Personalizar tipos de letra

en: Set Colors
pt: Definir cores

en: Upload Logo
pt: Carregar logótipo

en: Changelog
pt: Registo de alterações

en: Read full documentation
pt: Ler a documentação completa

note: translators: %s - Theme name
en: Need more details? Please check our full documentation for detailed information on how to use %s.
pt: Precisa de mais informações? Por favor, consulte a nossa documentação para mais detalhes sobre como usar o %s.

note: translators: %s - Theme name
en: We want to make sure you have the best experience using %1$s, and that is why we have gathered all the necessary information here for you. We hope you will enjoy using %1$s as much as we enjoy creating great products.
pt: Queremos ter a certeza de que tem a melhor experiência a usar o %1$s. Por isso, reunimos aqui toda a informação necessária para si. Esperamos que goste do %1$s tanto como nós gostamos de criar bons produtos.

en: Documentation
pt: Documentação

note: translators: %s - Theme name
en: %s now comes with a sites library with various designs to pick from. Visit our collection of demos that are constantly being added.
pt: O %s agora inclui uma biblioteca de sites com vários designs à escolha. Visite a nossa colecção para ver as novas demonstrações adicionadas frequentemente.

en: Cart
pt: Carrinho

en: Filter
pt: Filtro

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: No Sidebar
pt: Sem barra lateral

en: Right Sidebar
pt: Barra lateral direita

en: Left Sidebar
pt: Barra lateral esquerda

en: Container
pt: Contentor

en: Full Width
pt: Largura total

en: Contained
pt: Contido

en: Customizer Setting
pt: Opção do Personalizador

en: Disable Footer
pt: Desactivar o rodapé

en: Disable Featured Image
pt: Desactivar imagem de destaque

en: Disable Title
pt: Desactivar o título

en: Disable Header
pt: Desactivar o cabeçalho

en: Components
pt: Componentes

en: Enable Individual Content Width
pt: Activar largura de conteúdos específicos

en: Content Width
pt: Largura do conteúdo

en: Skip to content
pt: Avançar para o conteúdo

note: translators: %s message to upgrade PHP to the latest version
en: Hey, we've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported. Make sure your site is fast and secure, by %1$s. Neve's minimal requirement is PHP%2$s.
pt: Está a executar uma versão desactualizada do PHP que já não é suportada. Mantenha o seu site rápido e seguro através de %1$s. O requisito mínimo do Neve é o PHP %2$s.

note: Author URI of the theme
en: https://themeisle.com
pt: http://themeisle.com
